Dieta a prostata

Dieta wpływa na zdrowie prostaty

Odpowiednia dieta dla prostaty może mieć znaczenie przy zatrzymaniu nowotworu prostaty. Przykładowo, substancja zwana likopenem, znajdująca się przede wszystkim w ugotowanych pomidorach (przecier pomidorowy), arbuzach i różowym grejpfrucie, wskazuje na zmniejszenie poziomów PSA oraz wyraźne spowolnienie procesu wzrostu raka prostaty. Są jeszcze dwie rzeczy, warte polecenia, czyli siemię lniane i sok z granatów.

granat_1
Siemię lniane

Badania wskazują, ze dodanie do diety siemię lniane może być przydatne w odwróceniu zmian przedrakowych gruczołu prostaty. W badaniu przeprowadzonym w Centrum Medycznym Uniwersytetu Duke, 15 mężczyznom z podejrzeniem wczesnego stadium raka prostaty, zalecono nisko tłuszczową dietę, która zawierała 30 gram siemienia lnianego dziennie. Każdemu z nich polecono ponowne wykonanie biopsji prostaty. Po sześciu miesiącach, poziomy PSA zupełnie się unormowały w przypadku 2 mężczyzn i biopsja już nie była konieczna. U kolejnych 13 mężczyzn nastąpił znaczny spadek poziomu PSA – i tylko jeden pośród nich był podejrzany o nowotwór prostaty, po wykonaniu biopsji. . Niestety niewielu mężczyzn z podejrzeniem raka prostaty jest informowanych o zbawiennych skutkach szybkiego przejścia na nisko-tłuszczową dietę i wzbogaceniu jej o siemie lniane. Ten prosty i niedrogi program może często zredukować wskaźnik wzrostu i agresywność guza w stosunkowo krótkim czasie. Nawet pacjenci oczekujący na usunięcie prostaty zauważyli pozytywne rezultaty. W ciągu zaledwie 30 dni, mężczyźni, którzy zastosowali niewielkie zmiany doświadczyli znaczących spadków cholesterolu, testosteronu i poziomu PSA.

Sok z granatów

granatNa Uniwersytecie Kalifornijskim w Los Angeles, naukowcy odkryli, Dieta wpływa na zdrowie prostaty i tak np ze sok z granatów dodany do diety może mieć niesamowite efekty w przypadku nawrotu choroby. Badanie objęło 46 pacjentów cierpiących na raka prostaty bądź mających za sobą operację lub leczenie radiologiczne. Tym, których poziom PSA był wykrywalny zalecono ok. 230 gram soku z granatów dziennie. Sok z granatów przedłużył czas, w którym wzrosły poziomy PSA u tych mężczyzn prawie czterokrotnie. Podwojenie czasu trwało od 15 do 54 miesięcy, co jest czymś niesamowitym. To badanie wyraźnie pokazuje, ze sok z granatów może powstrzymać rozwój i wzrost czynnego raka prostaty. Nie skupiło się ono, co prawda na właściwej prewencji czy też wykorzystania soku z granatów jako leku na raka prostaty. Jednakże opierając się na innych badaniach nie mam problemu z zaleceniem tego jako elementu programu mającego na celu prewencje raka prostaty. Mimo, że to może być jedynie pośrednik, który pomoże wyleczyć raka prostaty, jeszcze raz powtórzę, że zdecydowanie polecam to jako część ogólnego programu.

Komentarze są wyłączone.